O kolorze

Ludzka percepcja kolorów jest bardzo subiektywna i wysoce niespójna. Po prostu nie można ufać swoim oczom.

Try it yourself. Drag and drop the squares in each row to arrange them by hue and brightness order:

Na postrzeganie kolorów wpływ ma wiele czynników środowiskowych.

  • Natężenie oświetlenia w otoczeniu (metameryzm)
  • Ubrania, które nosisz i punkt bieli otoczenia
  • Otaczające przedmioty
  • Tekstura
  • Ślepota kolorów
  • Twój wiek (starzenie się siatkówki)

ImageRight_plWszystkie źródła światła są połączeniem kilku elementów oświetlenia. Przedmioty reagują z tymi elementami lub absorbują je w odmienny sposób, dlatego przedmioty mają różne kolory.

Czy kiedykolwiek zdarzyło ci się porównanie w sklepie dwóch ubrań i stwierdzenie, że pasują do siebie, a po wyjściu ze sklepu na światło dzienne stwierdziłeś, że jednak nie pasują i wyglądają zupełnie inaczej?

ImageLeft_plJeśli tak, to doświadczyłeś zjawiska optycznego zwanego metameryzmem. Dokładniej mówiąc, metameryzm występuje wtedy, gdy widzisz dwie rzeczy jako pasujące do siebie kolorystycznie przy jednym źródle światła, a przy innym jako niepasujące. Ślepota kolorów to niezdolność do odróżniania
niektórych kolorów. Wynika to z powodu braku fotopigmentów.

Dlaczego niezbędny jest dedykowany monitor o dokładnym odwzorowaniu kolorów?

Wymagania dotyczące branży kreatywnej w ostatnich latach znacząco się zmieniły wraz z rosnącym zainteresowaniem dotyczącym ochrony kolorystyki marki, dlatego żaden poważny grafik nie może sobie powolić na brak kontroli nad kolorem.

Istnieje wiele różnych rodzajów monitorów LCD, jednak właściwości monitora są szczególnie ważne, jeżeli chodzi o dokładne odwzorowanie kolorów i zarządzanie nimi. Wśród wielu ustawień kolorów szczególnie istotne są „Jasność” i „Temperatura barwowa”