Słowniczek

0

3D LUT

3D LUT (Look-up Table)

Trójwymiarowe tablice LUT umożliwiają na fizyczną zmianę gamutu barwowego monitora, pozwalając tym samym dostosować sie do dowolnego standardu całkowicie natywnie.

3D-Reform™

3D-Reform™

Wiele modeli projektorów NEC posiada specjalny mikroprocesor umożliwiający poziomą, pionową, a nawet poprzeczną korekcję efektu trapezowego. Możliwe jest zatem wyświetlenie poprawnie geometrycznego obrazu nawet przy projekcji pod dużym kątem.

A

AmbiBright

AmbiBright

Monitor automatycznie dopasowuje jasność ekranu do warunków oświetleniowych panujących w pomieszczeniu.

ANSI Lumen

ANSI Lumen

American National Standards Institute – standard pomiaru jasności projektorów. Projektory są początkowo optymalizowane pod względem jasności i kontrastu, a następnie za pomocą obrazów testowych badana jest jasność dziewięciu pól na ekranie o przekątnej 102cm. Średnia wartość jasności stanowi jasność podaną w ANSI Lumenach.

AutoBright

AutoBright

Automatyczne dostosowanie jasności monitora do wyświetlanego obrazu. W momencie wyświetlania ciemnego kontentu, monitor automatycznie redukuje jasność, natomiast w przypadku wyświetlania jasnego obrazu podnosi ją.

Automatic Black-Level Adjustment

Automatic Black-Level Adjustment

Automatyczna linearyzacja ekranu oraz automatyczna adaptacja punktu czerni z możliwością regulacji manualnej.

B

Backlight Ageing Correction

Backlight Ageing Correction

Funkcja pozwalająca na szybką stabilizację jasności oraz korekcję mocy podświetlenia ekranu w zależności od czasu eksploatacji monitora.

BrilliantColor™

BrilliantColor™

Technologia wynaleziona przez Texas Instruments dla zapewnienia doskonałej reprezentacji kolorów i lepszego odwzorowania detali.

C

CableComp (Digital)

CableComp (Digital)

CableCompIconTMożliwość przesyłania obrazu w przypadku sygnału analogowego na 100m oraz cyfrowego 30m bez zniekształceń i przesunięć obrazu.

Carbon Footprint Meter

Carbon Footprint Meter

Licznik Carbon Footprint informuje użytkownika w czasie rzeczywistym o aktualnej i skumulowanej wartości dwutlenku węgla, który nie został wyemitowany do atmosfery dzięki ekonomicznej pracy monitora/projektora.

Carbon Savings Meter

Carbon Savings Meter

Licznik Carbon Footprint informuje użytkownika w czasie rzeczywistym o aktualnej i skumulowanej wartości dwutlenku węgla, który nie został wyemitowany do atmosfery dzięki ekonomicznej pracy monitora.

ColorComp

ColorComp

Doskonała równomierność podświetlenia i temperatury barwowej na całej powierzchni ekranu.

Colour Management

Colour Management System

Unikalny system zarządzania kolorem NEC pozwala na doskonałą reprodukcję barw oraz umożliwia zarządzanie siedmioma kolorami całkowicie niezależnie (czerwony, zielony, niebieski, biały, cyjan, magenta oraz żółty).

D

DICOM

DICOM (Part 14 Grayscale Display Function)

Bazująca na postrzeganiu kontrastu przez człowieka funkcja ułatwia zaobserwowanie bardzo niewielkich zmian jasności w obrębie ekranu. Dodatkowa optymalizacja poziomów szarości pozwala na ocenę zdjęć pomiędzy dwoma monitorami nawet dysponującymi inną jasnością. Zmiana jasności jaką standardowy obserwator jest w stanie zobaczyć zwana jest JND (Just noticeable difference).

DICOM Simulation

DICOM Simulation

Predefiniowane ustawienie skali szarości specjalne do precyzyjnej oceny obrazów medycznych np.: zdęć rentgenowskich. DICOM to standard w medycynie, który bazując na standardowym obserwatorze wytycza podstawowe wymagania wyświetlania kontrastu oraz skali szarości przez monitory medyczne.

DIN V6868-57

DIN V6868-57

Standard jakości w radiologii dla monitorów podglądowych i diagnostycznych stosowany w krajach niemieckojęzycznych. Standard bazujący na postrzeganiu kontrastu przez człowieka. Funkcja ułatwia zaobserwowanie bardzo niewielkich zmian jasności w obrębie ekranu.

DisplayPort

DisplayPort

DisplayPort to w pełni wolny od licencji cyfrowy interfejs audio-video umożliwiający przesyłanie obrazu o bardzo szerokim zakresie pasm. DisplayPort pozwala na przesyłanie obrazu kablami o długości nawet 15m.

DLP

DLP

DLP® (Digital Light Processing) to stosowana w projektorach cyfrowych technologia wyświetlania obrazu za pomocą koła kolorów, luster półprzepuszczalnych oraz optyki.

DynamicBlack™

DynamicBlack™

Technologia umożliwiająca podniesienie kontrastu przez obniżenie poziomu czerni.

E

Eco Mode Function

Eco Mode function

Tryb pracy Eco pozwala oszczędzić energię poprzez redukcję jasności projektora. Tryb ekonomicznej pracy wydłuża również czas życia lampy oraz obniża poziom szumu projektora.

EPEAT

EPEAT

EPEAT to system pomagający użytkownikom elektroniki użytkowej porównać produkty pod względem wpływu na środowisko naturalne. EPEAT bazuje na rodzinie standardów IEEE 1680. Monitory spełniające przynajmniej 23 wymagane kryteria środowiskowe mogą być oznaczone znakiem EPEAT Gold, Silver lub Bronze, w zależności od spełnienia dodatkowych 28 kryteriów.

ErgoDesign®

ErgoDesign®

Możliwość ergonomicznej i wygodnej pracy przy monitorze dzięki regulacji wysokości ekranu, pochylenia oraz obrotu ekranu.

G

GammaCompMD Administrator Suite

GammaCompMD Administrator Suite

Calibration and quality assurance software
Standard dla wszystkich monitorów medycznych z serii MD oraz MDview składający się z oprogramowania GammaCompMD Server. Komunikacja między klientem a serwerem realizowana jest poprzez protokół SNMP. Oprogramowanie GammaCompMD client pozwala na kalibrację monitora zgodnie ze standardem DICOM oraz stałą kontrolę jakości. W kilku krokach użytkownik lub AQ administrator może ustawić system NEC zgodnie z DICOM w części 14. GammaCompMD wspiera najpopularniejsze urządzenia pomiarowe.

Geometric Correction

Geometric Correction

Innowacyjna funkcja pozwalająca na bezproblemową projekcję na krzywych, zaokrąglonych lub nieregularnych powierzchniach.

H

HDCP compatible

HDCP compatible

Innowacyjna funkcja pozwalająca na bezproblemową projekcję na krzywych, zaokrąglonych lub nieregularnych powierzchniach.

HDMI

HDMI

HDMI - High Definition Multimedia Interface, standard przesyłania sygnału audio-video.

Hollywood Quality Video

Hollywood Quality Video

Specjalna metoda przetwarzania obrazu pozwalająca osiągnąć lepszą ostrość w przypadku ruchomych scen oraz redukcję szumu w przypadku skalowania.

HQV

I

Intelligent Power Management

Intelligent Power Management

System inteligentnego zarządzania energią pozwala zaoszczędzić energię, a tym samym zmniejszyć emisję szkodliwego dwutlenku węgla do atmosfery.

IPS Technology

IPS Technology

Technologia IPS pozwala uzyskać najlepsze odwzorowanie kolorów oraz doskonałą linearyzację panelu niezależnie od kąta widzenia. Technologia IPS pozwala na wyświetlanie doskonałych barw o bardzo niskim współczynniku deltaE i najlepiej nadaje się do zastosowania w grafice komputerowej, cyfrowej obróbce fotografii, prepress oraz DTP.

K

Keystone Correction

Keystone Correction

Funkcja umożliwiająca korekcję powstającego przy wyświetlaniu obrazu pod kątem efektu trapezowego. W wielu projektorach efekt ten może być korygowany zarówno w pionie, jak i poziomie co pozwala na projekcję z niemalże dowolnego kąta.

L

Lens Shift Function

Lens Shift Function

Funkcja umożliwia przesuwanie obiektywu w pionie i poziomie. Dzięki temu możliwe jest przesuwanie całości obrazu bez zniekształceń typowych dla korekcji cyfrowych.

N

NVIDIA certified

NVIDIA certified

Projektor jest certyfikowany dla systemu NVIDIA® 3D Vision™. Sygnał 3D zgodny z NVIDIA® 3D Vision™ może być wyświetlany przez złącze D-SUB.

O

OverDrive Technology

OverDrive Technology

Przyspieszenie czasu reakcji piksela za pomocą overdrive.

P

Picture-in-Picture Mode

Picture-in-Picture Mode

Możliwość wyświetlania dwóch źródeł obrazu na jednym monitorze w tym samym czasie. Niewielkie okienko z dodatkowym obrazem wyświetlane jest na tle głównego źródła.

Picture-on-Picture Mode

Picture-on-Picture Mode

Możliwość wyświetlania dwóch źródeł obrazu na jednym monitorze w tym samym czasie. Niewielkie okienko z dodatkowym obrazem wyświetlane jest obok głównego źródła.

Q

Quick-Power-Off

Quick-Power-Off

Funkcja umożliwiająca bardzo szybkie wyłączenie projektora.

Quick-Start

Quick-Start

Dzięki funkcji Quick-Start projektory NEC są gotowe do pracy po kilku sekundach od włączenia.

R

Rapid Motion Technology

Rapid Motion Technology

Technologia Rapid Motion pozwala wyświetlać niezwykle płynny obraz w przypadku ruchomego kontentu.

Rapid Response Technology

Rapid Response Technology

Nieprzerwany obraz video wyświetlany z bardzo wysoką prędkością.

Reference

Reference

ReferenceLogoZnak Reference przyznawany jest produktom o niezwykłej jakości oraz doskonałych możliwościach i precyzji wyświetlania obrazu. Monitory SpectraView® Reference zostały stworzone do pracy z kolorem nawet w najbardziej wrażliwych aplikacjach.

RoHS

RoHS

Unijna dyrektywa, celem której jest zmniejszenie przenikania substancji toksycznych do środowiska naturalnego. RoHS zabrania użycia sześciu związków chemicznych przy tworzeniu urządzeń elektronicznych. Od sierpnia 2006 roku wszystkie produkty NEC spełniają dyrektywę RoHS.

S

Scheduler Function

Scheduler Function with integrated Real-Time Clock

Wbudowany kalendarz oraz zegar czasu rzeczywistego pozwala programować godzinę włączenia i wyłączenia monitora w każdym dniu tygodnia z osobna.

sRGB

sRGB

sRGBIconJedna z przestrzeni odwzorowania kolorów wykorzystywana głównie do zastosowań nieprofesjonalnych, stanowiąca jeden standard dla wszystkich urządzeń (monitorów, skanerów, drukarek, aparatów cyfrowych). Obecnie monitory dysponujące przestrzenią barwową sRGB nazywane są monitorami wąsko gamutowymi.

T

TileComp

TileComp

TitleComp umożliwia kompensację grubości ramki między dwoma monitorami umieszczonymi w ścianie video w celu zachowania idealnej geometrii obrazu.

TN Technology

TN Technology

Najpopularniejsza technologia produkcji paneli LCD. Panele TN z powodzeniem stosowane są w monitorach biurowych i domowych. Do ich silnych stron należy bardzo szybki czas reakcji piksela. W stosunku do technologii xVA oraz IPS panele TN posiadają jednak gorsze kolory oraz kąty widzenia.

Top-Security

Top Security

Zabezpieczenie przed złodziejami oraz nieautoryzowanym użyciem. Zintegrowane funkcje ochronne to między innymi hasło, PCMCIA, możliwość blokady klawiszy oraz możliwość wgrania spersonalizowanego LOGO.

Tryb Eco

EcoModes

Tryb ekonomicznej pracy pozwala obniżyć zużycie energii oraz wydzielanie ciepła dzięki obniżeniu jasności ekranu. Tryb ekonomiczny można aktywować za pomocą jednego przycisku na obudowie.

U

USB Viewer

USB Viewer

Możliwość wyświetlania plików bezpośrednio z pamięci USB.

V

VA Technology

VA Technology

Matryca PVA pozwala na osiągniecie na tyle dobrego odwzorowania kolorów, kątów widzenia, czerni oraz kontrastu, że możliwe jest implementowanie tego typu rozwiązań w monitorach profesjonalnych. Monitory te charakteryzują się wysokimi parametrami wyświetlania obrazu tj. wysoką zgodnością kolorów, wysokim kontrastem oraz szerokimi kątami widzenia, a także w miarę niskim czasem reakcji.

VIDI technology

VIDI technology

Technologia wytwarzania lamp zaprezentowana przez Philips pozwala polepszyć jakoś kolorów oraz reprezentację skali szarości.

Viewer PPT converter

Viewer PPT converter

Oprogramowanie przekształcające prezentacje zapisane w plikach PowerPoint na obrazy jpg.

W

Wall Colour Correction

Wall Colour Correction

Korekcja koloru ściany umożliwia wyświetlanie naturalnego obrazu również na powierzchniach o kolorze innym niż biały. Projektory NEC adaptują temperaturę barwową do wyświetlania poprawnych kolorów na różnokolorowych powierzchniach.

Whisper quiet

Whisper quiet

Specjalna cecha projektorów NEC pozwalająca na bardzo cichą pracę, tak że urządzenie jest praktycznie niesłyszalne. Poziom szumu w trybie ekonomicznym wynosi 25dB.

White LED Backlight Technology

White LED Backlight Technology

Podświetlenie monitora za pomocą białych diod LED.

Wireless LAN Function

Wireless LAN Function

Najnowszy standard przesyłania obrazu bezprzewodowo. Przesyłanie prezentacji za pomocą łącza Wi-Fi z komputera nie było jeszcze nigdy tak łatwe. Za pomocą bezprzewodowej sieci możliwe jest również kontrolowanie i zarządzanie wieloma projektorami.

X

X-Light®

X-Light®

Technologia X-Light® pozwala zachować stabilne podświetlenie ekranu przez cały okres użytkowania monitora. Jasność kontrolowana jest w czasie rzeczywistym, a fluktuacje na powierzchni ekranu są eliminowane.

X-Light® 3

X-LightTM 3

Technologia NEC X-LightTM 3 pozwala utrzymać na stabilnym poziomie jasność oraz temperaturę barwową podczas rozgrzewania monitora, a także w ciągu całego cyklu życia produktu. Specjalny sensor RGB zintegrowany z ramką monitora mierzy jasność oraz punkt bieli i automatycznie dostosowuje parametry podświetlenia. Umieszczenie sensora na zewnątrz obudowy pozwala na korekcję faktycznego stanu ekranu, dokładnie tego co widzi użytkownik.

X-Light® Pro

X-Light® Pro

Technologia X-Light® Pro pozwala utrzymać na stabilnym poziomie jasność oraz temperaturę barwową podczas rozgrzewania monitora. Specjalny sensor mierzy jasność i temperaturę barwową podświetlenia i koryguje ją automatycznie.